اخبار انجمنانتخابات

انتخابات وضعیت نگران کننده ای پیدا کرده است/یکدست سازی حاکمیت فرجام نامطلوبی برای کشور خواهد داشت.

اعتراض محمدرضا عارف به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری:

دکتر محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار نامه ای خطاب به مردم ایران ضمن انتقاد از نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان و با بیان اینکه در مقطع فعلی مفهوم انتخابات و حق انتخاب ملت، با چالش اساسی رو به رو شده است، نسبت به یکدست سازی حاکمیت هشدار داد.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
مردم عزیز ایران

در جمهوری اسلامی، که موجودیت خود را از رای ملت گرفته و  بنیانگذار فقید آن، امام خمینی(ره)، میزان را رأی ملت دانسته و ابتنای امور و مشروعیت نظام  بر رای ملت، از محکمات اندیشه ی ایشان است، انتخابات  باید تجلی اراده ملت باشد.  متاسفانه ‌امروز بواسطه ی عمکرد دست اندرکاران امر و  عدم احراز صلاحیت بسیاری از افرادی که در نظام جمهوری اسلامی دارای مسئولیت های کلیدی بوده اند، انتخابات  وضعیت نگران کننده ای پیدا کرده و مفهوم انتخابات و حق انتخاب ملت، با چالش اساسی  رو به رو  شده است.

امروز اقشار مختلف جامعه  بویژه نخبگان،متدینین و ملتزمان به ساختار سیاسی کشور ، از عملکرد شورای  محترم نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اقناع نشده اند.

مطمئنا زمانی می توان انتظار مشارکت پرشور مردم در انتخابات را  داشت ، که سوالات ملت، بعنوان ولی نعمت حاکمان، در موضوع بررسی صلاحیت ها با پاسخ قانع کننده همراه باشد.

همانگونه که پیشتر هم تاکید شده بود کاهش مشارکت مردم در انتخابات که از انتخابات مجلس یازدهم آغاز شده است، می تواند زنگ خطری جدی برای مشروعیت نظام باشد، که اگر با بی تفاوتی از کنار آن عبور کنیم ،نمی توان پیش بینی کرد که در آینده چه اتفاقات ناگواری برای ایران عزیز در پی داشته باشد.

بواسطه تجربه قریب به ۴۰ سال حضور در عرصه مدیریتی کشور صراحتا می‌گویم یکدست سازی حاکمیت فرجام نامطلوبی برای کشور خواهد داشت، به همین دلیل به عنوان یکی از دلسوزان کشور و ملت، امروز بیش از هر زمان دیگر نگران  ایران هستم .

اگر بخش های تصمیم گیر حاکمیت نخواهد از برخی روش‌های اداره کشور که با روح جمهوریت نظام در تضاد است، فاصله بگیرد،  مطمئنا به تعمیق شکاف ملت و حاکمیت  خواهد انجامید. به همین دلیل ، معتقدم که هرگونه ایجاد محدودیت برای یاران انقلاب و کسانیکه دل در گرو ایران عزیز دارند با استفاده از روشهایی نظیر حصر و رد صلاحیت های فراقانونی اقدامی ناصواب و مغایر اهداف اولیه انقلاب اسلامی است.

به نقل از: امیدنامه

انتهای پیام

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا