تحلیلصنفی

اعتراض متخصصین پوست/ ورود غیر متخصصین به حوزه تخصصی پوست

به گزارش ایلنا، صبح امروز دوشنبه (هفتم تیرماه) جمعی از دستیاران تخصص پوست دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مقابل سازمان نظام پزشکی تهران در اعتراض به مداخله پزشکان عمومی در امور تخصصی پوست مو و زیبایی تجمع کردند.

دستیاران تخصصی پوست و مو اعتراض خود از این موضوع را طی نامه‌ای به وزیر بهداشت اعلام کردند، متن نامه به شرح ذیل است:

بسمه  تعالی

وزیرمحترم بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

جناب آقای دکتر نمکی

همانطور که مستحضرید تبعات دخالتهای بی حد و فراقانونی پزشکان عمومی و غیر پزشکان در تشخیص و درمان بیماریهای پوستی و انجام پروسیجرهای تشخیصی و درمانی مختص رشته تخصصی پوست در مطبهای این افراد، نه تنها کم ارزش نمودن رشته تخصصی پوست را نشانه رفته بلکه صدمه جدی به سلامت جامعه و بیماران وارد کرده که دیگر سکوت متخصصین امر هیچ جایی ندارد و چه بسا خیانت به سلامت جامعه و آینده این رشته مهم و تاثیرگذار است.

نجابت بیش از اندازه ای که این سالها از طرف متخصصین پوست در خصوص مافیای این گروه  نشان داده شده کار را به جایی رسانده که سازمان نظام پزشکی بدون حضور و اعمال نظر متخصصین پوست رسما لیست عریض و طویل اختیارات پزشکان عمومی را منتشر میکند که دیگر  حدود اختیارات آنها را بعضا در بسیاری حیطه ها از متخصصین هم بیشتر نموده و هم اکنون در آستانه انتخابات نظام پزشکی دوباره همین مافیا دست در دست هم در نظر دارند این سازمان به ظاهر حامی حقوق بیماران و پزشکان را قبضه کنند و در نهایت جز مجمعی جهت اقدامات غیر قانونی و منفعت طلبی عده ای خاص، چیزی از آن باقی نگذارند. اجازه درج مواردی مانند لیزر، پانچ بیوپسی، فیلر، بوتاکس، الکترولیز ،پیلینگ، کرایوتراپی و … در تابلو پزشک عمومی دیگر مرزی بین رشته  تخصصی پوست و عمومی نخواهد گذاشت.

در همین راستا ما دستیاران پوست از روز دوشنبه  ۷/۴/۱۴۰۰ اعتصاب خود را در شکواییه به این درخواست نابجای نظام پزشکی، به صورت عدم حضور در هیچ بخشی از آموزش و درمان (اعم از بخش، درمانگاه، اتاق عمل، مشاوره، کلاسهای حضوری یا مجازی آموزشی و … به غیر از ویزیت موارد اورژانس جهت رعایت اصول اخلاق پزشکی) آغاز و تا حصول عملی به اهداف زیر اعتصاب خود را ترک نخواهیم کرد:

۱- لغو سریع نامه غیر قانونی طرح پیشنهادی کمیسیون مشورتی سازمان نظام پزشکی به شماره ۱۴۰۰/۱۰۰/۲۰/۲۴۲۰ مبنی بر مجاز بودن درج نام پروسیجر های متعدد و عمدتا مربوط به درماتولوژی در تبلیغات پزشکان عمومی

۲-لزوم درج عنوان عمومی در سرنسخه، تابلو و مهر پزشکان عمومی  و …(با توجه به این که این امر  از حقوق اولیه  بیماران میباشد که آخرین  مدرک تحصیلی رسمی پزشک خود را بدانند) این مهم متاسفانه امروز به کرات توسط پزشکان مداخله گر در حیطه پوست با انواع عناوین مجعول و فریبنده خدشه دار شده است و تحت فشارهای جریان مافیایی مداخله گر از عنوان درج عنوان عمومی اجتناب میشود و تنها قید عنوان دکترای حرفه ای پزشکی ذکر میشود که این امر سبب سردرگمی بیماران و فریب آنها به نفع مداخله گران در این حیطه تخصصی شده است.

۳- برگزاری انواع کلاسهای آموزشی که کلیه پروسیجرهای تخصصی رشته تخصص پوست را در دوره های چند روزه فاقد کیفیت و صلاحیت و مجوز به همگان آموزش میدهند فاجعه ای دردناک است و راه را برای  مداخله‌گران جهت ورود به تخلفات و آزمون و خطا روی بیماران و آسیب به سلامت آنها هموار کرده است، لذا خواستار برخورد فوری و توقف کامل این کلاسهای فاقد ارزش علمی و قانونی هستیم.

۴- امروز دخالت در حیطه تخصص پوست، کار را به جایی رسانده که از پزشکان غیرمتخصص تا حتی متخصصین غیرمرتبط و حتی برخی رشته های فوق تخصصی، کار در حیطه تخصصی خود که سالها وقت و هزینه صرف آن شده است  را رها نموده و وارد حیطه تخصص پوست شده اند‌ و این علاوه بر هرج و مرج  و سردرگمی بیماران، سبب آسیب به سلامت جامعه شده است لذا خواهشمندیم بصورت شفاف اعلام گردد هیچ رشته غیرمرتبطی با پروسیجرهای تخصصی این رشته حق کار در این زمینه را ندارد و نظارت بر مطب ها افزایش یابد. با ادامه این روند بی سامان در سالهای آینده نه تنها از پزشک عمومی حافظ سلامت خبری نخواهد بود بلکه از  همه رشته های تخصصی از جمله طب اورژانس، بیهوشی، داخلی، اطفال چیزی جز مطب های زیبایی باقی نخواهد ماند که این امر خود تهدید جدی درآینده پزشکی درمانگر در کشور خواهد بود.

۵- قوانینی در زمینه برخورد با پزشکان مداخله گر و افراد غیرپزشک وضع گردد تا با این افراد که سلامت جامعه را به خطر انداخته و این حجم انبوه از پرونده های شکایات بیماران و فجایع آسیب به سلامت را ایجاد کرده اند با شدت بیشتری برخورد گردد به نحوی که مجدد قادر به تکرار جرم خود نباشند چرا که قوانین موجود به هیچ وجه بازدارنده نیست و فرد متخلف با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی مجددا به اعمال غیرقانونی خود ادامه میدهند.

۶- تبلیغات پزشکی در فضای مجازی و سایتهای حداقل ایرانی شامل سایت دیوار و شیپور و … به شکل افسارگسیخته ای فریبنده و غیراخلاقی است و باید با کمک نیروهایی چون پلیس فتا این شرایط به شدت  محدود گردد و اجازه درج آگهی های مرتبط با امور تخصصی رشته پوست در قسمت آرایشگری این سایتهابه هیچ عنوان داده نشود.

۷- نظارت شدید بر واردات کالا و تجهیزات پزشکی مرتبط با رشته تخصصی پوست و پلاک گذاری آنها به گونه ای که مشخص باشد تجهیزات وارداتی هم اکنون در دست چه پزشک متخصص یا کلینیک تخصصی است و جلوگیری از واردات بی رویه و برخورد با تجهیزات مداخله گران به عنوان کالای قاچاق و ضبط تجهیزات متخلفین باید در اولویت همه نهادهای مرتبط باشد.

۸. جلوگیری از واردات بی رویه محصولات فیلر و بوتاکس و … و  فروش آنها به افراد فاقد تخصص و جلوگیری از فعالیتهای تجاری نمایندگان شرکت های وارد کننده محصولات خارجی که این محصولات را بدون اخذ مجوزهای لازم در اختیار مداخله گران برای آسیب به بیماران  قرار می دهند.

۹.جلوگیری از اقدام برخی شرکتهای بیمه گر در بیمه نمودن پزشکان مداخله گر، خارج از حدود کوریکولوم و صلاحیت پزشک برای دخالت در اعمال تخصصی پوست که سبب جسارت هرچه بیشتر مداخله گران در این اعمال و آسیب به بیماران شده است.

۱۰.جلوگیری از تکثر نظرات و نامه ها که متاسفانه بابی شده است که گاها مداخله گران با استناد به نامه هایی که در یک سال اخیر توسط افرادی غیر مرتبط منتشر شده است، خود را در مورد انجام اعمال فراقانونی محق می دانند. لذا حدود کوریکولوم آموزشی و بخشنامه ها و قوانین مصوب وزارت محترم بهداشت، تنها مرجع تعیین حدود قلمداد گردد و هرگونه اظهارات خارج از چهارچوب، بی اثر قلمداد گردد.

امید است با اقدامات عاجل حضرتعالی در این رابطه و پا به میدان گذاشتن همه نهادهای مرتبط، گامی موثر در نجات پیکر نیمه جان درماتولوژی کشور برداشته شود.

پیشاپیش از توجه و همکاری حضرتعالی سپاسگزاریم.

انتهای پیام/

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا