انتخاباتتحلیل

از فرمان شروع حمله به سید حسن خمینی تا نگرانی از توافقات وین

امتداد سه روزنامۀ دلواپس را بررسی می‌کند

امتداد-محمدحسین مهرزاد:

به موازات جدی شدن موضوع احتمال کاندیداتوری سید حسن خمینی در انتخابات پیش رو جریان تخریبی خاصی فعالیتش را علیه او و اصلاح‌طلبان آغاز کرده است. همین روز گذشته بود که مدیر مسئول روزنامه جوان نوشت:«وقتی یک شهروند مسیحی (علوی‌تبار)که جانشین پدر سکولاریست های داخلی است از نوه امام می خواهد وارد انتخابات شود باید نگران شد.یاد اونهایی می افتم که اول طراحی کردند سپس میرحسین را با طرح خود تطبیق دادند و از کاندیداتوی وی استقبال کردند و بیچاره اش کردند»

امروز هم کیهان حکم رد صلاحیت حسن خمینی را امضا و نامزد اصلی اصلاح‌طلبان را هم معرفی کرده است:«اگر چپ‌ها و راست‌های مدعی اصلاح‌طلبی، می‌دانند که سید حسن خمینی واجد شرایط ریاست جمهوری (مدیر و مدبر بودن، رجل سیاسی- مذهبی و…) نیست باید پرسید کدام هدف را از این صحنه‌سازی ایفا می‌کنند؟ به نظر می‌رسد پدرخوانده‌های این طیف مایلند هم از وی برای درگیر شدن در فضای سیاسی و انتخاباتی استفاده کنند و از فشارها روی خود و نامزد اصلی این طیف- در زمینه پاسخگویی نسبت به عملکرد دولت روحانی- بکاهند و هم رد صلاحیت او را- که منطقاً قابل تأیید در شورای نگهبان نیست- هزینه مظلوم‌نمایی و انحراف اذهان از کارنامه پرخسارت خویش کنند.»

روزنامه جوان حالا در اوج نگرانی از توافقات احتمالی در وین به سر می‌برد چرا که خبر دار شده پیش از مذاکرات فعلی اتفاقی شبیه زمستان ۹۱ رخ داده و مذاکرات به صورت محرمانه از قبل شروع شده بود:«در واقع چیزی که باعث شد بر خلاف انتظار‌های اولیه، دیپلمات‌های ایرانی، روس و امریکایی از «کم شدن فاصله‌ها و ظرفیت رسیدن به یک اجماع تدریجی» صحبت کنند، باز شدن یک مسیر دوم محرمانه در مذاکرات، شبیه به مذاکراتی است که در زمستان ۱۳۹۱ در عمان اتفاق افتاد.»
حالا دلواپسان در حال القای وجود اختلاف در داخل کشور میان مذاکره‌کنندگان و رهبری هستند:«۴۸ ساعت بعد از پایان مذاکرات وین درباره بازگشت امریکا به تعهدات برجامی، تردید‌ها درباره مطابقت نتایج توافق شده با پارامتر‌های مشخص شده در حال افزایش است. تیم‌های مذاکره‌کننده در وین، روز جمعه در پایان چهار روز ماراتن مذاکراتی، وضعیت گفتگو‌ها را با تعابیری مانند «حرکت رو به جلو» و «فضای سازنده» توصیف کردند، ولی منابع مطلع می‌گویند توافقات فاصله زیادی با خطوط راهنمای تعیین شده در تهران دارند.

هتاکی و بدزبانی در تار و پود برخی چنان رخنه کرده که انگار در ژن آنها قرار دارد. البته این ربطی به صفحه اول روزنامه وطن امروز ندارد. آنها با تصویری خاص از روحانی درباره شیوع کرونا تیتر زده‌اند: «مقصر اول؛ ویروس انگلیسی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا