اخبار انجمنانتخابات

محمود صادقی: کاندیدای ریاست جمهوری حداقل معاونان خود را معرفی کنند

در هفدهمین مجمع عمومی و سومین کنگره انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها مطرح شد

دیدارنیوز اسفندیار عبداللهی: نشست مجمع عمومی انجمن اسلامی امروز (پنجشنبه) با حضور علی شکوری راد و بهزاد نبوی برگزار شد. نجفقلی حبیبی در مقدمه این نشست به حضور پور شور مردم در انتخابات آینده تاکید کرد و گفت: در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داریم. قطعا انجمن اسلامی دانشگاه‌ها در این انتخابات فعالانه حضور پیدا خواهد کرد و از مردم می‌خواهد که در آن حضور فعالانه داشته باشند.  

در ادامه این نشست محمود صادقی افزود: در آستانه برگزاری دو انتخابات مهم هستیم. سال ۹۲ کردم به کاندیدایی رای دادند که قول داد هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ زندگی مردم و بر همین اساس با ۶ قدرت جهانی وارد گفتگو شد. اما به دلیل رفتار‌های ترامپ و خروج از برجام کشور از ریاست که بنا بود به سمت آن حرکت کند، بازماند و وضع کنونی به وجود آمد.  

این فعال اصلاح‌طلب با اشاره به فضای بعد از برکناری ترامپ تصریح کرد: در حال حاضر امیدی برای احیای برجام بوجود آمده و دولت آینده بنا دارد که در چارچوب مذاکرات بین‌المللی حق مردم را محقق کند که چنین رئیس جمهوری نیازمند رأی حداکثری مردم است. باید به مردم امید داده شود که به صندوق‌های رأی برگردند. در حقیقت منتخبان باید به وعده‌های خود پایبند باشند؛ لذا حزب انجمن اسلامی دانشگاه‌ها اصولی را به عنوان راهبرد‌ها و برنامه راهنمای خود تصویب کرده که با تأسی از آن بنا داریم در انتخابات ۱۴۰۰ حضور موثر داشته باشیم.  

صادقی در ادامه اظهار کرد: انجمن اسلامی دانشگاه‌ها در تکاپو است که با ظرفیت‌های علمی کشور و برنامه‌های کاربردی مردم را نسبت به انتخابات آینده امیدوار کند. محور برنامه مذکور این است که دولت توانمند بر پایه ملت قدرتمند شکل می‌گیرد.   در حال حاضر یکی از مشکلات عدم نقش‌آفرینی احزاب در سرنوشت سیاسی کشور است. ما در قالب نهاد اجماع ساز این همت را داریم که  با هماهنگی و هم افزایی نقش موثری در انتخابات ایفا کنیم. در حقیقت جبهه اصلاحات تلاش می‌کند با صدای واحد و با بهره‌گیری از تجربیات تلخ گذشته اجازه تفرق را ندهد و به شکل موثر در این انتخابات حضور پیدا کند.  

 عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها مشارکت در انتخابات را راهبرد اصلی اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری دانست و خاطرنشان کرد: راهبرد اصلی اصلاح‌طلبان این است که در انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری مشارکت فعالی داشته باشند. چرا که حاضرین در این جریان فرصت انتخابات را راه مناسب برای نقش‌آفرینی مردم قلمداد می‌کنند. در حقیقت شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفند ۹۸ به این جمع‌بندی رسید که نمی‌تواند لیستی ارائه بدهد و در شهرستان‌ها هم توصیه کرد که اگر افراد می‌توانند وارد عرصه انتخابات شوند. البته از باب انجام تکلیف سیاسی برخی احزاب لیست دادند و وارد انتخابات شدند.  

صادقی با اشاره به علل انحلال شعسا متذکر شد: فعالیت شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به دلیل کرونا علت برخی تعلل‌ها محدود شد و جلسات هیئت رئیسه و شورا چندین ماه تشکیل نشد به همین دلیل کمیته سیاسی بعد از چندین ماه رایزنی تشکل دیگری را برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری راه اندازی کردند. در این میان ۹ عضو حقیقی مرکب از 
۵ عضو شورای هماهنگی اصلاحات و ۴ نفر با معرفی خاتمی به این نهاد معرفی شدند که علاوه بر ۳۱ حزب، ۱۵ نفر از شخصیت‌ها به عنوان مشاور به این جمع اضافه شود و به این صورت نهاد اجماع ساز با ظرفیت حداکثری تشکیل شد.  

وی افزود: از اولین جلسه‌ای نهاد اجماع ساز  وزارت کشور با پیام‌های خود تلاش به سنگ‌اندازی در مسیر این نهاد کرد. همچنین در مورد اسم این نهاد هم چالش‌هایی وجود داشت که در نهایت جبهه اصلاحات ایران نام گرفت. همچنین در مورد حضور افراد حقیقی در این نهاد مباحثی مطرح شد که با مشورت معاونت حقوقی ریاست جمهوری اعلام کردند که این انتقاد وارد نیست. همچنینی در این جبهه ۵ کمیته پیش‌بینی شده که اعضای آن تعیین شدند و در حال حاضر کمیته‌ها در حال انتخاب هیئت رئیسه خود هستند. لازم به ذکر است که انتخاب هیئت رئیسه اصلی به کُندی پیش رفت. در مجموع از روز یکشنبه جبهه اصلاحات ایران با ترکیب کامل کار خود را ادامه می‌دهد.  

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: در مورد ثبت‌نام افراد اصلاح‌طلب در انتخابات تصریح کرد: ۲۰ اسفند ثبت‌نام کاندیدا‌ها آغاز می‌شود؛ لذا توصیه جبهه اصلاحات ایران این است همه اصلاح‌طلبان که خود را ذیصلاح می‌دانند برای این انتخاب ثبت‌نام کنند. موضوع دیگر در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری است. اصلاح‌طلبان با توجه به تجربه گذشته تلاش می‌کنند کاندیدای واحد اصلاح طلب داشته باشند و ضرورت نیست مانند انتخابات ۹۲و ۹۶ کاندیدای اعتدالی و غیر اصلاح‌طلب انتخاب کنند.  

این چهره اصلاح‌طلب در توصیه‌ای به کاندیدا‌ها  جهت حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: بهتر است کاندیدا‌ها تیم همراه خود را مانند معاونت‌ها که نیاز به رأی اعتماد ندارد و قطعی است را معرفی کنند چرا که این گامی برای تشویق مردم برای حضور در انتخابات است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا