انتخاباتسیاسی

انتخابات مطلوب؛ انتخابات آرام

بررسی سه روزنامه دلواپس

امتداد سه روزنامه دلواپس را بررسی می‌کند: انتخابات مطلوب؛ انتخابات آرام

امتداد-محمدحسین مهرزاد:

ما نمی‌دانیم کیهان مطالبی که به نظر می‌آید همسو با خواست اسرائیل است را قربه الی الله می‌نویسد با ماجرای دیگری دارد اما به هر حال این روزنامه امروز نوشته:«برخلاف برخی از گمانه‌ها که هدف از خرابکاری اخیر در تاسیسات نطنز را، اخلال در مذاکرات وین می‌دانند، شواهد بسیاری حاکی از آن است که این خرابکاری با هدف ادامه روال کنونی مذاکرات در وین صورت گرفته است و نه اخلال و یا مخالفت با آن» البته برادر حسین حرفی از آن شواهد نمی‌رند. معمولا یک سری شواهد هست که فقط ایشان از آن خبر دارد.

امروز کیهان همچنین نوشته:«توصیه‌های رهبری به کسانی که وارد کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شوند، به‌ویژه در بحث «منع» کاندیداتوری، رویه‌ای مسبوق به سابق بوده و ربطی به «امرونهی» نداشته و ندارد. چه آنکه برای نمونه در سال ۸۸ به قالیباف و همچنین در سال ۹۶ به احمدی‌نژاد توصیه‌های مشابهی را بیان داشتند.» موضوعی که تا کنون گفته نشده بود همین توصیه به قالیباف درباره انتخابات ۸۸ بود.

روزنامه جوان مدعی است که دو جریان اصلی سیاسی در کشور در ماجرای نطنز یکدیگر را متهم به همکاری یا همدلی کرده‌اند:«هوادار و فعال یک جریان می‌گوید: «اختلاف اصلی در وین، زمان بازگشت ایران به تعهدات برجامی بود و حالا با این حادثه، خود به خود ایران به برجام و تعلیق هسته‌ای بازگشته، پس دیگر مانعی برای پیشبرد مذاکرات و رفع تحریم‌ها و نهایتاً رسیدن به وضع مطلوب یک جریان مشخص در آستانه انتخابات نیست، فتأمل!»هوادار و فعال جریان مخالف، اما می‌گوید: «مذاکرات داشت خوب پیش می‌رفت و باید مانعی بر سر آن ایجاد می‌شد تا مذاکرات و برجام به شب انتخابات نرسد و نتیجه ندهد. پس به نفع جریانی است که منتقد برجام است و آنان همکاری یا همدلی در حادثه نطنز داشته‌اند!»»

بعد از این حرف‌های خیالی دست‌کم درباره اصلاح‌طلبان این روزنامه از جایگاه ناصح مشفق نوشته:«نباید در چنین مواقعی هواداران و متأسفانه فعالان یا حتی سران جریان‌های سیاسی با اندیشه‌ای مریض‌احوال، یکدیگر را نقد و فضای انتخابات را تیره و تار کنند.باخت اصلی در خسارت به مجتمع هسته‌ای نطنز نیست، باخت اصلی در فروپاشی هسته اخلاق سیاسی و منش مردمداری در جریان‌های سیاسی پس از هر حادثه و اتفاق غیرسیاسی است.»


روزنامه وطن امروز خروج حسن خمینی از فهرست کاندیداهای بالقوه انتخابات را موجب ایجاد آرامش عنوان کرده و نوشته:«آرامش در انتخابات، منجر به واقعی شدن عرصه رقابت می‌شود و واقعی شدن رقابت، باعث در اولویت قرار گرفتن مطالبات اصلی مردم خواهد شد. این فضای مطلوب و سالم و پاک، موجب تثبیت عقلانیت در انتخابات و نیز قطعا منجر به انتخاب یک مدیر کارآمد می‌شود.»

به نقل از: امتداد

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا