اخبار انجمن

معرفی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها

«انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها» تشکلی است اصلاح‌طلب که نخست با استناد به آیین‌نامه‌ی نحوه‌ی فعالیت تشکل‌های اسلامی در دانشگاه‌ها و سایر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درسال ۱۳۶۶ با هدف تحقق آرمان والای وحدت و همسویی میان علم، دین و سیاست در جهت تأمین منافع ملی و حفاظت از حقوق شهروندی در داخل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعلام موجودیت کرد و سپس دامنه فعالیت خودرا در سال ۱۳۹۶ با تأیید کمیسیون موضوع ماده‌ی ۱۰ قانون نحوه‌ی فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی به کل کشور جمهوری اسلامی ایران گسترش داد.

از اهداف بنیادین «انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها» فعالیت در چهارچوب قانون نحوه‌ی فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در جهت حفظ وحدت ملی، صیانت ازمنافع و مصالح ملی، رشد، توسعه و تعالی کشور، بسط عدالت و آزادی، توسعه و ارتقای علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، تعمیق و توسعه‌ی دانش و فرهنگ عمومی و توسعه‌ی رفاه اجتماعی و امید به تحقق آرمان والای وحدت و همسویی میان علم، دین و سیاست در جهت تأمین منافع ملی و حفاظت از حقوق شهروندی است.

شورای مرکزی انجمن متشکل از ۲۱ نفر عضو اصلی و ۷ نفر عضو علی‌البدل است و دبیر کل کنونی آن که به‌صورت انتخابی و دمکراتیک برای دومین دوره متوالی توسط شورای مرکزی برگزیده شد دکتر محمود صادقی می باشد.

بعلاوه انجمن دارای ۲۱ شعبه و دفتردر استان‌ها و شهرستان‌ها و در برگیرنده‌ی کلیه‌ی اعضای حوزه‌ها در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آن استانها می‌باشد.

مرکز اصلی «انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها» در تهران، به نشانی خیابان استاد نجات‌الهی، خیابان شهید محمدی، پلاک ۳۶، طبقه‌ی همکف، واحد ۳ واقع شده است.

 

رویکردهای کلی انجمن در مسائل مهم

ب- اقتصادی:

۱- تلاش برای پی‌ریزی سامانه‌ی اقتصاد کشور مبتنی بر نظام تأمین اجتماعی (خوراک، پوشاک، سرپناه، بهداشت، درمان و آموزش) برای آحاد ملت بر اساس آموزه‌ها و تجارب علمی اقتصاد دانش‌بنیان.

۲- دانشگاه نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای در ارائه‌ی برنامه‌های صحیح اقتصادی، مهارت‌افزایی، متناسب کردن آموزش‌ها با نیازهای واقعی بازار و تحولات اقتصادی جامعه دارد.

۳- اثربخش‌ترین شکل ساماندهی اقتصاد یک کشور، ترکیب بهینه‌ی دولت و بازار است و اقتصاد مؤثر و کارا بر سه معیار کارایی، برابری (عدالت اجتماعی) و امنیت شغلی متکی است.

۴-مقابله با فساد و رانت به‌صورت عملی و نه صرفاً توصیه‌های اخلاقی، ایجاد شفافیت و نظارت و غیر شخصی کردن فرایندهای اقتصادی از عوامل مهم پایداری اقتصاد جامعه است.

ج- اجتماعی:

۱-خانواده مهمترین رکن جامعه‌ی ایرانی است. بنابراین می‌بایست برنامه‌ها و آموزش‌های علمی در جهت تقویت تشکیل قوام و درام خانواده سامان یابد.

۲-گسترش سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های صنفی نقش مؤثری در تضمین مشارکت سازمان یافته‌ی جامعه و به‌خصوص دانشگاهیان و اقتدار ملی دارد.

۳-افزایش سرمایه‌ی اجتماعی متکی براعتماد عمومی رکن مهم قوام‌بخش اقتدار جامعه بشمار می‌رود.

۴-دانشگاه و دنشگاهیان نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای رادر افزایش سرمایه‌ی اجتماعی و اعتماد عمومی به عهده دارند.

د- سیاسی:

۱-تأمین آزادی‌های سیاسی و اجتماعی و تعمیق و گسترش مشارکت همه‌ی مردم، به‌خصوص دانشگاهیان در تعیین سر نوشت سیاسی کشور عامل مهم پایداری و قوام جامعه‌ی ایرانی است.

۲-ملتزم ساختن دولتمردان به پای‌بندی به میثاق ملی و تعهدات با رعایت موازین قانونی و اصول اخلاق از ضروریات اساسی یک جامعه‌ی مردم‌سالار است.

الف- فرهنگی:

۱-گسترش فرهنگ اسلامی- ایرانی وتأکید بر تقویت دین‌شناسی مبتنی بر شناخت زمان و مکان و پرهیز از قرائت‌های خردستیز و دعوت بر ایمان آزادانه، آگاهانه، مسئولانه و اخلاقی.

۲- ابتنای فضای علمی و آموزشی بر اخلاق، فضیلت و آزاد اندیشی.

۳- ترویج فرهنگ علمی و فعالیت کار جمعی و تربیت نیروی خلاق و متعهد در حوزه‌های علمی و فرهنگی.

۴- احترام به دستاوردهای عقلی- تجربی نوع بشر و بهره‌گیری از آن با حفظ هویت دینی و ملی.

۵- توجه ویژه بر تحکیم اندیشه‌ی برادری، برابری اسلامی و هم‌اندیشی با همه‌ی اقوام ایران اسلامی.

۶- تأکید بر بهره‌گیری از دانش و پژوهش و آموزش برای تربیت انسان‌های مؤمن، توانمند، آگاه و خردمند.

ه- اجرایی:

۱- ضرورت ارتباط فعال با مجامع علمی داخلی و بین‌المللی.

۲- ضرورت ارتباط سازمان‌یافته با اساتید دانشگاه‌ها، تشکل‌های دانشگاهی و برون‌دانشگاهی.

۳- ارائه‌ی بسته‌های علمی، فرهنگی و سیاسی.

و-حقوقی:

۱- ضرورت بسط پایبندی به قانون اساسی، قوانین موضوعه، قواعد مدنی در میان دانشگاهیان و آحاد جامعه.

۲- دفاع از حقوق مردم، تشکل‌ها، احزاب و سازمان‌های مردم نهاد در رسانه‌ها.

۳- تقویت و بسط استقلال و آزادی دانشگاه‌ها، مجامع علمی و صیانت از حقوق تشکل‌های دانشگاهی.

۴- ضرورت بسط امنیت قضایی عادلانه برای همه در برابر قانون.

این انجمن دانشگاهی، خود را متعهد به پاسداری از یادگار ماندگار خیل شهیدان سرافراز راه استقلال، آزادی، جمهوری و میراث ابدی امام خمینی (ره) یعنی انقلاب اسلامی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌داند.

شعب استانی انجمن مدرسین دانشگاه‌ها

تبریز – اردبیل – شهرکرد – بیرجند – مشهد – بجنورد – خوزستان – زنجان – زاهدان – فارس – قزوین – قم -کردستان – کرمانشاه – گیلان- لرستان – مازندران – مرکزی – هرمزگان – همدان – یزد

خبرهای مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا