اخبار انجمنانتخابات

بیانیه محمود صادقی در اعتراض به فرایند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

به گزارش مدرسین پرس پس از اعلام نهایی اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از طرف شورای نگهبان، دکتر محمود صادقی از نامزدهای جبهه اصلاحات با صدور بیانیه‌ای مواضع خود را در این خصوص اظهار داشتند:

به نام خدا
در شرایطی که اکثریت مردم ایران خسته از رنج ها و مصیبت های متراکم و روزافزون رغبتی به مشارکت در انتخابات ندارند، انتشار فهرست ناموزون نامزدهای تأیید شده همگان را در بهت و ناباوری فرو برد؛

این رویداد بیش از پیش نابسامانی و عیوب ساختاری در نظام انتخاباتی کشور را آشکار ساخت. نظامی که طی آن انتخاب مقدماتی نامزدها، به جای اینکه طبق روش متعارف از خلال رقابت‌های مقدماتی و درون حزبی انجام شود، از طریق فرایندی مبهم و غیر شفاف توسط یک نهاد حاکمیتی صورت می گیرد و رأی دهندگان را ناگزیر از رأی دادن به افرادی می کند که قبلا توسط جمعی با سلایق سیاسی خاص گزینش و به اصطلاح احراز صلاحیت شده اند.

این وضعیت نه تنها اعتبار نهاد شورای نگهبان را که از منزلتی ویژه در نظام تقنینی کشور برخوردار و طبق قانون عهده‌دار نظارت بی طرفانه بر انتخابات است، خدشه‌دار می‌کند، بلکه اعتبار حقوقی و سیاسی فردی که از طریق این فرایند متصدی امور اجرایی کشور خواهد شد را نیز در معرض مناقشه قرار می دهد.

اگر این فرایند در گذشته تنها مورد نقد فعالان سیاسی بود، اینک به صریح ترین وجه ممکن مورد نقد و اعتراض یکی از اعضای شورای نگهبان قرار گرفته است و حتی مقبول ترین نامزد احراز صلاحیت شده را وادار به اذعان به غیررقابتی بودن فهرست موجود کرده است.
جا دارد رهبر انقلاب، که به حق نگران تضغیف نهاد شورای نگهبان اند، از فقیه منصوب خود در این شورا، که با حکم ایشان همزمان عهده دار ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام است، درباره مقصود او از نابسامانی ها و «دخالت‌های فزاینده نهادهای امنیتی» در فرایند تصمیم‌گیری و عملکرد غیر قابل دفاع آن نهاد توضیح بخواهند؛ باشد تا این رویداد منجر به آسیب شناسی نظام انتخاباتی کشور و چاره جویی برای اصلاح آن شود؛ “عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم”

به نظر می رسد اگر قرار است تحولی واقعی و راهگشا در مدیریت کشور صورت گیرد نقطه آغاز و کانونی آن تحول در ساختار و نظام انتخابات کشور است. تنها از طریق اصلاح در این نظام است که حلقه فرو بسته مدیریت قوه کشور از انحصار اولیگارشی طماع موجود رها و درهای آن به روی شایستگان و برگزیدگان واقعی ملت گشوده خواهد شد و نظام حکمرانی کشور از انسداد و انقباض و ناکارآمدی و فساد گسیخته رهایی خواهد یافت.
از عموم دلسوزان و علما و اندیشمندان کشور انتظار می رود که از لاک مصحلت اندیشی و کتمان حقایق خارج شوند و به جای اکتفا به شکوه کردن از نارسایی ها در پستوها و خلوت خود، آشکارا زبان و قلم به نقد وضع موجود بگشایند و برای برون رفت از اوضاع نابسامان کشور که تحمل آن برای مردم طاقت فرسا شده چاره جویی کنند؛ وَ لا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَکْتُمُوا الْحَقَّ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَ‌.

اینجانب بنابر مسئولیت اجتماعی و به پشتوانه حمایت مردمی و اصناف و تشکلها به ویژه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها و جبهه اصلاحات ایران پا به عرصه انتخابات نهادم و با ارائه‌ی برنامه ‌ای با عنوان «دولت پاسخگو؛ شفافیت، عدالت و بهبود معیشت» بر آن بودم تا پاسخگویی و شفافیت را گفتمان و رویه غالب در دستگاه اجرایی و به تبع آن در سایر قوای حاکمیتی کنم و با اتکا بر دانش حقوقی و تجارب حرفه ای خود و نیز بر پایه سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی حاصل از نمایندگی فعال و مسئولانه از جانب مردم در مجلس شورای اسلامی با جلب مشارکت مردم و جامعه مدنی صیانت از حقوق ملت و مقابله با فقر و انواع نابرابری ها و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع و بهبود معیشت و توسعه پایدار، عادلانه و متوازن را از طریق اصلاحات ساختاری در نظام اقتصادی کشور را وجهه همت خود قرار دهم.

اکنون که با وضعیت موصوف از مسئولیت ورود به گردونه رقابت انتخاباتی معاف گردیدم، برآنم تا این مسیر را همچون گذشته از طریق اصلاحات جامعه محور با جدیت بیشتر پیگیری کنم. « فَإِذا فَرَغْتَ فَانْصَبْ وَ إِلى‌ رَبِّکَ فَارْغَبْ»
محمود صادقی
پنجم خرداد ۱۴۰۰

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا