اقتصادی و اجتماعیتحلیل

سخنی با آقای دکتر نمکی

محسن صنیعی (هیات علمی دانشگاه و عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها)

جناب آقای دکتر نمکی
وزیر محترم بهداشت، درمان و علوم پزشکی
با سلام و احترام

در اخبار خوانده‌ام که در مورد شرایط فعلی کرونا در هند، در نامه‌ای به وزیر بهداشت هند، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارایه کمک های فنی، کارشناسی و تجهیزاتی به این کشور برای مهار کرونا را اعلام کرده اید. حتما از آمارهای واقعی کرونا در ایران بسیار بیشتر از هر ایرانی دیگر، اطلاع دارید ولی فکر می کنم اگر با همان آمارهای رسمی بخواهید آمارهای ایران را با هند مقایسه کنید، بحران کرونا در ایران، بسیار بزرگ تر، بحرانی تر و پیچیده تر از هند است.

آمار رسمی مبتلایان در ایران، دو میلیون و چهارصد هزار نفر است که اگر جمعیت ما، جمعیت هند می‌بود، آمار مبتلایان ما، ۳۹ میلیون نفر می‌شد، در صورتی که کل آمار مبتلایان هند تاکنون، ۱۷.۲ میلیون بوده. یعنی آمار مبتلایان در ایران، به نسبت هند، حدود ۲.۳ برابر است.

آمار رسمی فوتی های کرونا در ایران، ۷۰ هزار نفر است، اگر جمعیت ما برابر هند می بود، آمار فوتی های ما، یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر می‌شد در درصورتی که تعداد فوتی های هند تاکنون، ۱۹۴ هزار نفر بوده، یعنی به نسبت یک ششم ایران. تعداد مبتلایان این روزهای ایران، بیش از بیست هزار نفر بوده و تعداد مبتلایان این روزهای هند به حدود ۳۰۰ هزار نفر رسیده است، یعنی بحران کرونا، در این روزهای ایران و هند به یک شدت است.

تعداد فوتی‌های کرونا در ایران، این روزها به ۴۵۰ نفر رسیده است که اگر جمعیت ما جمعیت هند می‌بود، این آمار فوتی به ۷۵۰۰ نفر می رسید در صورتی که آمار فوتی‌های این روزهای هند به دو هزار نفر رسیده است یعنی به نسبت، یک چهارم آمار فعلی ایران. در طول این مدت، هند حدود ۱۴۰ میلیون دوز واکسن کرونا را تزریق کرده است در صورتی که ایران تاکنون، ۷۶۰ هزار دوز، یعنی در واکسیناسیون کرونا، هند به نسبت یازده برابر بهتر از ایران عمل کرده است.

در آمار تست‌های انجام شده کرونا، نسبت تست‌های انجام شده هند ۲۰۰ هزار تست در یک میلیون بوده در صورتی که در ایران، هنوز به ۱۸۰ هزار تست در یک میلیون نرسیده، آماری که نشان می دهد در مقایسه با جمعیت بسیار زیاد هند، عملکرد هند هم بسیار بهتر بوده است.
همه اطلاعات و آمار نشان می دهد که شدت بحران کرونا در ایران ما، چندین برابر هند است و همه از نزدیک، درد و رنج کرونا را در درون جامعه می بینیم به طوری، حتی شاهد ابتلا و مرگ و میر خانوادگی افراد در اثر کرونا بوده‌ایم.

در پایان، اطمینان دارم همه مجموعه کادر درمان در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی، در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند و تاکنون شهدای بزرگی، در این مبارزه تقدیم کرده‌اند، ولی از آن جناب درخواست می‌شود که همه فکر و هم و غم خود را بر روی حل این معضل در داخل کشور متمرکز فرمایید.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
محسن صنیعی
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا