اقتصادی و اجتماعیخوزستاندانشگاه

به مجموعه حاکمیت توصیه می شود اعتراض امروز مردم خوزستان را حق طبیعی مردم بدانند و از هرگونه برخورد خشونت آمیز جلوگیری‌ نمایند/بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران اهواز پیرامون بحران آب خوزستان

بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران اهواز پیرامون بحران آب خوزستان

به نام خدا
استان خوزستان که زمانی با کشف نفت دوران جدیدی از توسعه را برای ایران رقم زد، بعد از یازده برنامه عمرانی و توسعه، امروز در یکی از بدترین موقعیت های اقتصادی اجتماعی خود قرار دارد. مردم خوزستان که در دوران جنگ، بیشترین رنج ها و محنت ها را تحمل کردند، امروز با رنج های مختلف زیست محیطی، بی آبی، بیکاری و مشکلات متعدد دیگر روبرو هستند. مشکلات امروز خوزستان، یک شبه به وجود نیامده اند و ریشه طولانی در ساختار مدیریتی و کارشناسی کشور دارند. اجرای طرح های انتقال آب بین حوضه ای، تاسیس صنایع آب بر در مناطق کویری و البته بهره وری پایین در صنعت و کشاورزی در سطح ملی، به همراه مشکلات تغییر اقلیم و خشکسالی اخیر، بحران امروز خوزستان را آفریده است.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران در خصوص بحران اخیر خوزستان، نکات زیر را به اطلاع می‌رساند.

الف- به مجموعه حاکمیت توصیه می شود اعتراض امروز مردم خوزستان را حق طبیعی مردم بدانند و از هرگونه برخورد خشونت آمیز جلوگیری‌ نمایند، و از مردم رنج‌دیده و صبور نیز خواسته می شود که اعتراضات خویش را در چارچوب مدنی دنبال کنند.

ب- لازم است در جهت حل فوری بحران، آب رسانی منسجم و پیوسته صورت گیرد و منابع مالی لازم برای اجرای طرح های اساسی تر اختصاص یابد. همزمان به منظور بازسازی اعتماد مردم و نیز اصلاح اقدامات غلط و نسنجیده قبلی، به فوریت طرح های انتقال آب در دست اجرا و یا در دست مطالعه به کلی متوقف گردند و رسماً تعطیلی طرحهای انتقال بین حوضه ای از سر شاخه های کارون و دز اعلام گردد.

ج- لازمه استفاده بهینه از منابع آبی و مدیریت منابع در سطح خرد، آموزش روش های مدرن و بهینه آبیاری و کشاورزی و ارایه الگوی کشت کم مصرف است، لذا وزارت خانه های مسئول که در این زمینه کوتاهی کرده اند باید پاسخگو باشند

د – تاکید می کنیم بحران امروز خوزستان صرفا به بحران مدیریت در حوزه آب محدود نمی‌شود بلکه باید ضعف حکمرانی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و سیاستگذاری های ملی را در ایجاد آن مسئول بدانیم.

 

ه- توصیه می شود مبنای حل بحران ها منافع ملی قرارداده شود. از این رو از نظرات همه کارشناسان در دانشگاه ها، موسسات پژوهشی، احزاب و گروه های سیاسی، رسانه ها و نهادهای مردم نهاد از همه جریانات سیاسی، بهره برداری شود.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه شهید چمران اهواز

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا