انتخاباتسیاسی

نامه جمعی از فعالین اصلاح‌طلب به سید حسن خمینی

جمعی از فعالین اصلاح‌طلب با ارسال نامه‌ای به حجت الاسلام و المسلمی حاج سید حسن خمینی از حضور ارزشمند و دغدغه‌مند ایشان در عرصه انتخابات ریاست جمهوری تشکر کردند.

متن نامه که در اختیار پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن اسلامی مدرسین دانشگا‌ه‌ها قرار گرفته است به شرح زیر می‌آید:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
جناب حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدحسن خمینی
با سلام وتحیات
احساس مسئولیت ارزشمندتان در برابر شرایط خطیر کشور که شما را بر آن داشت تا به تأملی درخور در باب انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بپردازید و درخواست برخی ازما ودیگر دلسوزان را برای بررسی حضور در این عرصه با جدیت دنبال کنید، جمعی از دوستان دانشگاهی را برآن داشت تا دراین‌خصوص ملاحظاتی را با شما در میان بگذارند:

۱.  جناب‌عالی قطعاً از خطرات وآسیب‌هایی که ورود به این عرصه متوجه جناب‌عالی وجایگاه رفیعی که به آن منتسب هستید می‌کرد، وقوف و آگاهی داشتید و می‌دانستید که زخم‌خوردگان از انقلاب امام خمینی(ره) و نیز مدعیان وانحصارطلبانی که برای تسلط براین رکن رکین نظام، اسب مراد زین کرده‌اند، آماده بوده وهستند که شما و بیت شریف امام را آماج زهرآگین‌ترین تیرهای تهمت وافترا قرار دهند. به‌رغم این،

شما خطرات ورود به این عرصه را به جان خریدید ومسئولانه به ارزیابی شرایط پرداختید. این امر مارا ملزم می‌کند تا سپاس وتشکر بیکران خود را نسبت به این مسئولیت‌شناسی و مواجهۀ دردمندانه با مشکلات کشور و مردم ابراز کنیم.

۲.  اکنون که براساس مصلحت‌سنجی مقام رهبری، این مسئولیت خطیر فعلاً از دوش شما برداشته شد، حفاظت وحراست از این حُسن اعتماد و امیدی که در دل و روح دلبستگان به جناب‌عالی واین بیت شریف با دیدن کمترین نشانه‌ها از احتمال حضورتان در صحنه ایجاد شد، مسئولیت جدیدی برای شما ایجاد کرد که نباید دست کم گرفته شود. مردم دردمندی که سفره هایشان از فشار تحریم ظالمانه ونیز رویکردهای ناصواب  در تنظیم روابط بین‌المللی وکاستی در تدبیر امورشان به‌شدت کوچک شده است؛ همانها که رانت‌خواری انحصارطلبان وکاسبکاران تحریم، نمک بر زخمشان پاشیده‌است وغم و اندوه تداوم حصر ظالمانۀ دلسوزانشان را ناباورانه نظاره‌گرند، از شما انتظار دارند مظلومیتشان را فریاد بکشید، چرا که بخش مهمی از این گرفتاری‌ها را ناشی از برداشت ناصواب از قانون اساسی و میثاقی می‌دانند که با اعتماد به گفتمان و تفسیر امام خمینی به آن رأی اعتماد دادند،

ولی اکنون شاهد آن‌اند که وجه جمهوریت آن تا حد زیادی به محاق رفته ونهادهای تصمیم‌گیری ونظارتی منتخب مردم را از ایفای درست مسئولیت‌ها و وظایفشان ناتوان ساخته‌است.

 

۳.  بر همین مبناست که  از جناب‌عالی انتظار می‌رود برای پاسداشت قرائت مردم‌سالارانه وعقلانی از اسلام ونگرشی که در ادارۀ کشور، میزان را رأی مردم می‌داند، بیش‌ازپیش صراحت داشته باشید و در مقابل رویه‌ها وتفاسیر مغایر با روح قانون اساسی ونقض‌کنندۀ وصایای امام(ره) به مخالفت برخیزید وامید به اجرای بدون تنازل قانون اساسی را زنده کنید.

۴ . اینک بیش از هرزمان دیگر به همدلی و مشارکت وسیع مردم در انتخابات و تعیین سرنوشتشان نیاز داریم، ولی متأسفانه رویکردهای تنگ‌نظرانه در برسی صلاحیت‌ها که عمدتاً به‌صورت بدعت‌هایی پس از رحلت امام (ره) رایج شده و نیز موانعی که در چند دورۀ اخیر، پس از انتخابات، بر سر راه تحقق و اجرای وعده‌های انتخاباتی منتخبان مردم به وجود آمده‌اند، بخش مهمی از مردم را نسبت به کارآمدی صندوق رأی در اجرای شیوه‌های مطلوب ومنتخب ناامید کرده‌اند وهمین امر در یأس مشهود نسبت به اصل انتخابات مؤثر شده است.

ما انتظار داریم موضع‌گیری وبیان مواضع شجاعانۀ شما در دفاع از حقوق مردم و پاسداشت میراث مردم‌گرایانۀ امام، مسئولان ودست‌اندرکاران را دربارۀ مقتضیات و لوازم برگزاری انتخابات پرشور که مطالبۀ مقام رهبری نیز هست، بیشتر آگاه و ملتزم کند و شرایطی به وجود آید که در فرصت اندک باقیمانده تا انتخابات، نشانه‌های گشایش در رویکردهای انقباضی موجودهویدا شوند وفضای نشاط، شادابی وامیدواری به گره‌گشایی ازتنگناهای موجود از مسیر انتخابات مردمی، پرشور و معنادار مهیا شود.

 

اطاعت، جواد

اکرمی، سید رضا

امیری، مجتبی

بهشتی، سرشت محسن

بیگدلی، سعید

حاضری، علی محمد

حبیب زاده، محمد جعفر

حبیبی، نجفقلی

حسینی، سیدمحمود

رسایی، محمدجواد

رعایایی، محمد

سحابی، بهرام

سلیمانی، داوود

صادقی، محمد حسین

صادقی، محمود

صفایی، مقدم مسعود

ظریفیان، غلامرضا

عابدینی، محمدجواد

قمیشی، مهدی

معاضدی، احمد

مهرمحمدی، محمود

میرزایی، فرامرز

نیکوبخت، ناصر

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا