انتخابات

️باید به توافق هسته ای برسیم تا مشکل زباله گردی حل شود/ در شرایط نه جنگ نه صلح یک زندگی شرطی برای مردم درست می شود/پوست بره بفرستیم، واکسن بگیریم؟/ دعوت از رئیسی برای مناظره در فضای کلاب هاوس

اهم مطالب ارائه شده توسط آقای لاریجانی در کلاب هاوس:

بدترین قطعنامه ها در زمان مسئولیت آقای جلیلی منعقد شد.

🔹بحث قطع نامه ها روشن است، کافی است متن قطعنامه هارو بخونید، بدترین قطعنامه ها در زمان مسئولیت آقای جلیلی منعقد شد. قطعنامه هایی که در زمان قدیم بود، روی موضوع هسته ای بود و ربطی به بانک ها نداشت، ما مجبور بودیم برای حل مسئله هسته ای پافشاری کنیم. در سال ۸۵ توانستیم یک زنجیره ای از سانتریفیوژ ایجاد کنیم تا پیش از آن زنجیره ای وجود نداشت

🔹 نمی‌توانستم مسائل مهم کشور را به خاطر امیال عده ای معطل بگذارم و جلو تصمیم عاقلانه نظام را بگیرم.

اگر برجام طرح خائنانه ای بود شورای نگهبان می توانست نگه دارد و بنظرم مسئله عمیق تر هست. اگر برجام چیز نجسی بود چرا زیرش نمی زنند و می‌گویند باید اجرا کنیم؟ برجام در آن مقطع کار درست و دقیق نظام بود و الان هم باید برای نجات کشور تا جایی که می توانیم باید شرایط را برای یک تفاهم حل کنیم.

 

🔹اگر کسی اینقدر توانمند است که تصویب یک معضل مهم ایران و جهان را در بیست دقیقه به سرانجام برساند؛ شایستگی بالایی دارد و به او رای بدهید. معیشت مردم و تورم طاقت فرسا بر مردم نباید بازیچه بازیهای سیاسی عده‌ای شود

در حین مذاکرات هسته ای می آمدند درباره هولوکاست صحبت می‌کردند و کل جبهه غرب علیه ما می‌شد.

🔹مطلب من این بود حوزه اقتصاد جای تصمیماتی از جنس پادگان نیست؛ چون در پادگان سلسله مراتب باعث پیشرفت کار می‌شود. در دادگاه هم حکم قاضی، در اقتصاد جای عرضه و تقاضاست.

🔹اینکه عده‌ای اسم خودشان را گذاشته‌اند جبهه انقلاب چه ویژگی‌ای دارند؟ جبهه انقلاب یعنی مردم. جبهه انقلاب یعنی شهید بهشتی که نظریه پرداز بودند؛ من جزو این جبهه انقلاب هستم

🔹مرحوم شجریان با من دوست بود

🔹من گوشم برای انتقاد خیلی باز است

🔹قبول کنید که نباید یک مدیر در برابر یکی سری ایرادهای سلیقه ای تسلیم شود

🔹در مسائل اجرایی حتما متفاوت با دولت فعلی هستم البته وزاری مختلف خیلی کار انجام دادند

🔺️باید به توافق هسته ای برسیم تا مشکل زباله گردی حل شود

🔹️وقتی یک نوجوان، سرش را در سطل آشغال می کند و این دَرد، آدم را می کُشد،اظهار داشت: امروز هم باید تلاش کنیم سریعتر به توافق برسیم. برجام در آن مقطع کار درست و دقیق نظام بود.الان هم برای نجات کشور باید شرایط را برای تفاهم مهیا کنیم.

رئیس جمهور باید در سطوح بالا دنبال گفتگو باشد نه بگومگو

🔹درد حذف نخبگان و افراد را حس می‌کنم؛ در مجلس که بودم یکی از مشکلات ما رد صلاحیت برخی از نمایندگان بود و من می‌دیدیم برخی از این رد صلاحیت‌ها درست نیست و من قبول نداشتم و کاهی به مشاجره هم می‌کشید. مرحوم شهید مطهری می فرمایند نباید فکر کنیم اگر فلان کسی می‌آید و چون اشکالی دارد مردم نباید انتخابش کنند. ایشان فرمودند بگذارید مردم اشتباه کنند حتی چند بار، آزادی باید بالفعل تجربه شود تا مردم توانمند شوند.

🔹یکی از موضوعات مهم رئیس جمهور این است که در سطوح بالا گفت‌و‌گو کند تا اقناع صورت بگیرد. اما اگر کش مکش ایجاد شود کاری پیش نمی‌رود.

🔺️ظریف فردی متدین، توانا و خدوم است

🔹️ من ظریف را فرد توانایی در دیپلماسی می دانم به دلیل اینکه در بحث برجام ۸۰ جلسه بحث کردیم، می دانم او فردی توانا، متدین و خدوم است.

🔹یکی از موضوعات مهم این است که درسطوح بالا گفت و گو باید شود نه بگو‌مگو ، تا اقناع صورت گیرد وقتی با استدلال حرفی زده شود حل می شود با کشمکش‌ کاری از پیش نمی‌رود.

🔹وقتی دبیر شورایعالی امنیت ملی بودم در مذاکرات ایران و آمریکا در عراق نظرمان این بود که در آن شرایط می شد با آمریکا مذاکره کرد خدمت رهبری استدلال ها را گفتم و این مذاکره سه بار در عراق سامان یافت.

🔹به توسعه کشور با عنوان پایه اعتقاد دارم. درزمان وزارت ارشاد یادم است تعداد کمی کتابخانه دولتی داشتیم که فقیرانه اداره میشد این نظریه را دنبال کردم که در کنار مساجد کتابخانه دایر شود ما کتاب ها را می‌دادیم، تئوری های توسعه در سطح کلان می تواند مطرح شود، ما در توسعه و عدالت دارای نظریه روشن نیستیم. دولت باید همه امکانات را در اختیار مردم قرار دهد و استعداد های مردم باید در همه بخش ها شکوفا شود و باید زمینه رشد فراهم شود. اولین کار این است که در طرح آمایش سرزمین کار کرد.

🔹امیدواریم زودتر مذاکرات به نتیجه برسد، هر چه زودتر به نتیجه برسد به نفع مردم است

🔹در شرایط نه جنگ نه صلح یک زندگی شرطی برای مردم درست می شود

می‌گویند بدون FATF کشور را مثلا با تهاتر اداره کنیم، مگر ممکن است کشوری با ۸۲ میلیون نفر جمعیت را با تهاتر اداره کرد؟

پوست بره بفرستیم، واکسن بگیریم؟

 

سوال: به عملکرد برادر شما در قوه قضاییه انتقاداتی مطرح است و معتقد هستند که شما برادرها همه با هم همراه هستید، این درست است؟

لاریجانی: وقتی آقای دکتر جواد نظرش درباره برجام با من متفاوت است، نشان می‌دهد که ما نظرات متفاوتی در مسائلی سیاسی و اجتماعی داریم. همه خانواده‌ها هم این طور هستند.

لاریجانی، رئیسی را به مناظره در فضایی غیر از صداوسیما و در حضور سلایق مختلف مردم دعوت کرد

🔹علی لاریجانی در پایان گفتگوی حدودا چهار ساعته خود در کلاب هاوس با مردم، ابراهیم رئیسی را به مناظره شفاف و صریح درباره سیاست‌های دیپلماسی و سیاست خارجی دعوت کرد.

 

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا