دانشگاهفرهنگی

درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی شیخ الاسلامی استاد دانشگاه تهران

انا لله و انا الیه راجعون

متاسفانه با خبر شدیم حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی شیخ الاسلامی استاد دانشگاه تهران، مفسر قرآن، استاد عرفان و چهره ماندگار ادبیات فارسی ایران به دیار حق شتافتند.

دکتر شیخ الاسلامی سالهای متمادی امام جماعت مسجد دانشگاه تهران و در دو دوره جمعا بیش از یک دهه رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران بودند و ارتباط صمیمانه ای با اساتید و دانشجویان آن دانشگاه داشتند.

استاد مسلم عرفان و ادبیات عرفانی دانشگاه تهران خدمات ارزشمندی در ترویج اندیشه عرفانی داشتند و شاگردان زیادی از جمله خانم دکتر فاطمه طباطبایی عروس مرحوم امام (ره) تربیت کردند.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها درگذشت ایشان را به عموم دانشگاهیان تسلیت می گوید.

در زیر مختصری از زندگی نامه ایشان به نقل از دانشنامه آزاد می آید:

دکتر شیخ‌الاسلامی سال ۱۳۱۵ در استهبان، استان فارس دیده به جهان گشود. دوره دبستان و دبیرستان را تا سیکل اول متوسطه، در دبستان و دبیرستان مغربی طی نمود. هم‌زمان درس‌های حوزوی و طلبگی را تحت نظارت پدرش، آقا میرزا ابوالقاسم، معروف به (علامه) ادامه داد. تحصیلات کلاسیک را نیز به صورت داوطلب آزاد در استهبان و شیراز ادامه داد و با عنوان رتبه اول موفق به کسب دیپلم ادبی گردید. در کنکور زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز شرکت کرد و پذیرفته شد.

چهار سال بعد با رتبهٔ نخست از آن دانشگاه درجهٔ کارشناسی زبان و ادبیات فارسی گرفت و طبق مقررات دانشگاهی قرار بود او را به عنوان دانشجوی رتبه اول به خارج اعزام کنند اما استادان دانشگاه تهران ترجیح دادند تا در ایران ادامه تحصیل دهد. ایشان قبل از شروع دوره دکتری در امتحان دانشسرای تربیت دبیر شرکت کرد و با رتبه اول پذیرفته شد و مدتی در شهر فسا به تدریس پرداخت. دکتر شیخ‌الاسلامی در سال ۱۳۴۹ به اخذ درجه دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران نایل آمد و از مرداد ۱۳۵۰ در همان دانشگاه به تدریس پرداخت.

از سال ۱۳۵۷ تصدی دانشگاه‌های علامه طباطبایی تهران و تربیت معلم تهران یا دانشگاه خوارزمی فعلی را به عهده داشته و سال‌ها به عنوان مدیریت گروه و ریاست دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران مشغول به تدریس و خدمت بوده‌است. از دکتر شیخ‌الاسلامی علاوه بر مقالات متعدد به زبان فارسی و زبان عربی، کتاب‌هایی در زمینه‌های اعتقادی، عرفان عملی، مسائل کلامی و ادبی تألیف یا ترجمه شده و به چاپ رسیده یا آماده نشر می‌باشد.

دکتر شیخ‌الاسلامی علاوه بر کار تدریس در بسیاری از همایش‌های داخل و خارج کشور در زمینهٔ زبان و ادبیات فارسی به ارائه سخنرانی پرداخته و به مناسبتهای مختلف مذهبی و فرهنگی و ادبی در شبکه‌های مختلف سیمای جمهوری اسلامی ایران برنامه هایی داشته‌است. پدر دکتر شیخ‌الاسلامی آقا میرزا ابوالقاسم معروف به علامه اصطهباناتی از شاگردان آیت‌الله حاج شیخ جعفر محلاتی بوده‌اند.

دکتر شیخ‌الاسلامی ضمن تحصیلات کلاسیک و دروس حوزوی در سن شانزده سالگی به دست دایی خویش حجت الاسلام والمسلمین میرزامحمد مؤیدالاسلام به عمامه و لباس روحانیت مفتخر گردیدند.

دکتر شیخ‌الاسلامی بیشترین تأثیرپذیری را از شخصیت و اخلاق آیت‌الله العظمی حاج شیخ بهاءالدین محلاتی در شیراز و آیت‌الله جناب مؤمن در استهبان داشته‌اند. دکتر علی شیخ‌الاسلامی در دوره هشتم (سال ۱۳۸۹) به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران معرفی شد.

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا