اخبار انجمنانتخابات

محمود صادقی: عمق استراتژیک ما باید محله هرندی باشد نه حلب

مناظره دکتر محمود صادقی (دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها) با دکتر محمد حسن قدیری ابیانه 

محمود صادقی: نهادهایی مانع پیوستن ایران به کنوانسیون‌های مبارزه با پولشویی FATF شدند/ چرا مخابرات باید به سپاه واگذار شود؟/ عمق استراتژیک ما باید محله هرندی باشد نه حلب

قدیری ابیانه: کسانی که فریب روحانی را خوردند با او شریک‌اند/ قانون می خواهد رئیس جمهور جاهایی تدارکاتچی باشد/ میخواستند مخابرات را به آفریقای جنوبی و ترکیه بدهند اما سپاه نگذاشت!

 

دکتر محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس دهم و دکتر محمد حسن قدیری ابیانه سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در مکزیک و استرالیا به صورت مجازی از صفحه اینستاگرام دانشگاه سوره برگزار شد.

در روند این مناظره هردوی این فعالان سیاسی که داوطلب نامزدی در انتخابات ماه آینده شده‌اند به چند سوال طرح شده از سوی برگزارکنندگان برنامه پاسخ دادند.

چرایی مشارکت در انتخابات و دستاوردهای حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری در ادوار گذشته اولین سوال مجری برنامه بود.

 قدیری ابیانه: گزینه بد از بین بد و بدتر انتخاب خوبی است

قدیری ابیانه در پاسخ به این سوال گفت: اموالی که در اختیار دولت قرار می‌گیرد متعلق به مردم است بنابراین مردم نمی‌توانند بگویند به ما ربطی ندارد. در انتخابات اکثریت شرکت کنندگان رئیس جمهور را انتخاب می‌کنند و کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند به جای افرادی که شرکت نمی‌کنند هم رای می‌دهند.

این فعال سیاسی اصولگرا با طرح این مطلب که مردم در رای دادن به آقای روحانی اشتباه کرده‌اند گفت: مردم کسی را انتخاب کردند که برادرش و برادر معاون اول او در زندان است. زیان این انتخاب را همه مردم می‌بینند. کسی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب می‌شود فقط رئیس جمهور کسانی نیست که به او رای داده اند. اگر شما سرمایه خود را به دست کسی می‌سپارید نمی‌توانید بگویید به من ربطی ندارد. بنابراین مردم باید در انتخابات شرکت کنند و انتخاب درست کنند.

قدیری ابیانه افزود: اگر فکر می‌کنید همه بد هستند بین انتخاب بد و بدتر گزینه بد انتخاب خوب است و اگر فکر می‌کنید همه خوب هستند باید بین خوب و بهتر انتخاب کنید.

 هرکسی که فریب روحانی را خورد با او شریک است

سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا با اشاره به حدیث حضرت علی (ع) که کسی که ظلم را می‌پذیرد به اندازه کسی که ظلم می‌کند مقصر است گفت: در انتخابات گذشته یکی از شعارهای آقای روحانی این بود که رقبای من تصمیم گرفته‌اند در خیابان‌ها دیوار بکشند و زن و مرد را جدا کنند. اگر کسی در انتخابات فریب این شعار را می‌خورد هم شریک کسی است که فریب می‌دهد و اگر کسی فریب کسی مثل احمدی‌نژاد را بخورد که می‌گوید من دو و نیم میلیون یارانه می‌دهم در فریب او شریک است.

او ادامه داد: اگر برای دختر کسی خواستگار بیاید به هر خواستگاری بله نمی‌گوید و او را احراز صلاحیت نمی‌کند. اما اگر با اشتباه او دخترش « شکست خورد، مگر می‌شود بگوید زندگی آینده اش دیگر به من دیگر ربطی ندارد؟

صادقی: مردم تاثیرات سیاست‌ها را در سفره‌های خود مشاهده می‌کنند

در ادامه محمود صادقی، نماینده اصلاح طلب تهران در مجلس دهم گفت: انتخابات در نظام جمهوری از جمله در جمهوری اسلامی تاثیر زیادی در کل حاکمیت دارد. حکومت با اراده مردم شکل می‌گیرد و عنصر سازنده حکومت است. ما در چهار دهه گذشته به طور متوسط هر سال یک انتخابات داشته ایم و اراده مردم در این انتخابات تاثیرگذار بوده است.

او ادامه داد: اگر نظام جمهوری اسلامی رو به کمال برود غیر از نفس انتخابات باید مثل خیلی از نظام‌های جمهوری دیگر ساز و کارهای دیگری مثل احزاب برای تقویت انتخابات شکل بگیرند. در دموکراسی‌های جهان کاندیداها به صورت فردی وارد انتخابات نمی‌شوند.

برای نمونه در آمریکا کاندیداها از یک سال قبل فعالیت می‌کنند اما متاسفانه در ایران تازه نزدیک یک ماه به انتخابات ثبت از نامزدها ثبت نام می‌شود و ۱۰ روز پس از آن فهرست نامزدهای تایید صلاحیت شده اعلام می‌شوند. به این ترتیب مردم نسبت به آنها شناختی ندارند و اغلب در دقیقه ۹۰ تصمیم می‌گیرند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه مردم تاثیرات مثبت و منفی دولت‌ها را در سفره‌های خود مشاهده می‌کنند گفت: در دولت‌های پس از جنگ دولت آقای خاتمی از نظر مشارکت سیاسی، پویایی فرهنگ، کاهش تورم و رشد اقتصادی و مبارزه با فساد موفق‌ترین دولت بوده است و در دولت آقای احمدی‌نژاد هم پرداخت یارانه‌ها و تحریم‌های خارجی منجر و تبعات آنها در سفره مردم اثر گذار بود.

برخی نهادها مانع پیوستن ایران به کنوانسیون‌های مبارزه با پولشویی FATF شدند

صادقی افزود: با روی کار آمدن دولت آقای روحانی و توافق برجام تحریم‌ها برداشته شد و تورم ۴۰ درصدی که از دولت گذشته دریافت کرده بود به زیر ۱۰ درصد رسید و متوسط رشد اقتصادی هم که منفی ۵ درصد بود به ۱۲ درصد رسید.

اما با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، خروج او از برجام و بازگشت تحریم‌ها ایران مشکل فروش نفت را پیدا کرد. ضمن آنکه در داخل نیز برخی نهادها مانع پیوستن ایران به کنوانسیون‌های مبارزه با پولشویی FATF شدند.

این داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر ساز و کارهایی که براساس آن مردم مطالبه گر و دولت‌ها پاسخگو باشند گفت: من دولت خود را دولت شفافیت و پاسخگو نامیدم. رئیس جمهور باید در برابر دوره چهار یا هشت ساله خود و کارهایی که می‌کند حساب پس بدهد. متاسفانه ما در مجلس گذشته این تجربه تلخ را داشتیم که قیمت بنزین ناگهان سه برابر شد و در اعتراضاتی که شکل گرفت مردم از ۱۸۰ شهر کشته شدند و رئیس جمهور اعلام کرد که من خودم شنبه فهمیدم قیمت بنزین گران شده است.

قدیری ابیانه: اینکه تحریم‌ها بعد از برجام برداشته شد کذب است

محورهای بیانیه گام دوم انقلاب دومین سوالی بود که از سوی مجری برنامه طرح شد. قدیری ابیانه ابتدا با اظهارات محمود صادقی اشاره کرد و آمارهای آن را کذب دانست. این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اگر زمان آقای خاتمی رشدی صورت گرفت بخشی از آنها در دولت آقای هاشمی پایه گذاری شده بود. اینکه بعد از برجام تحریم‌ها برداشته شدند هم صحت ندارد، نه تنها تحریم‌ها هیچ وقت برداشته نشد بلکه افزایش هم پیدا کرد.

او سپس مدعی شد: مجلس سنای آمریکا می‌گوید تحریم‌ها را تا انتخابات ایران دست نگه می‌دارم که به ضرر اصلاح طلبان نباشد. چطور مجلس سنا که از کشتار مردم یمن و از داعش حمایت می‌کند دلسوز ملت ایران شده؟

این داوطلب نامزدی در انتخابات با بیان اینکه گذراندن چهل سال انقلاب خودش یک موفقیت است گفت: ما نه تنها زمین نخودیم بلکه در مورد ۴۰ سال آینده برنامه ریزی می‌کنیم. دولتی که سر کار می‌آید نباید فکر کند همه چیز به کدخدا بستگی دارد. حتی در مذاکرات نباید التماس کردن و یا برانگیختن ترحم به بیگانه باشد اما این چیزی است که در رفتارهای آقایان روحانی و ظریف مشهود است.

او با بیان اینکه کدخدا دانستن آمریکا و رعیت دانستن خودمان از موانع حرکت است افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند برداشتن تحریم‌ها در دست آمریکاست اما خنثی کردن آن با ماست. اینکه ما فکر کنیم می‌توانیم آمریکا را از اهداف خود برگردانیم سرابی است که آقای روحانی و خاتمی گرفتار آن شده بودند. آقای خاتمی شعار گفتگوی تمدن‌ها را مطرح کردند. آمریکایی‌ها در مورد افغانستان و عراق کمک خواستند و ما این کمک را کردیم اما آنها ما را محور شرارت خواندند.

 در هشت سال دولت روحانی جز شعار ندادیم و جز دروغ نشنیدیم

قدیری ابیانه گفت: ما در هشت سال دولت آقای روحانی جز شعار ندادیم و جز دروغ نشنیدیم. کلید دست گرفتند و گفتند با آن مشکلات را حل می‌کنیم اما مشخص شد کلید در گاوصندوق برادرش بود.

او با اشاره به سخنان محمود صادقی درباره تحزب گفت: ما شاید به اندازه کل غرب حزب داریم، اما تفاوت احزاب ما با احزاب غرب این است که احزاب در غرب بر اساس برنامه شکل می‌گیرند. با این حال احزاب در ایران به شکل رفاقتی شکل گرفته اند. در یک حزب افرادی به اقتصاد آزاد و در همان حزب افرادی به اقتصاد دولتی اعتقاد دارند.

قدیری ابیانه ادامه داد: در ایران مردم به نامزدها بر اساس برنامه رای نمی‌دهند بلکه بر اساس شعار رای می‌دهند. کدام نامزد را سراغ داریم که دم از شایسته سالاری، مبارزه با فقر و پیشرفت نزند؟ اما برای این شعارها چه برنامه ای می‌دهند؟ در فامیل‌های آقای روحانی بگردید کسی را پیدا نمی‌کنید که پست‌های مدیریتی بالا نگرفته باشد؟ در کشورهای دیگر اگر حزبی خطا کند مردم او را در انتخابات بعدی حذف می‌کنند اما در ایران قوه قضاییه می‌گوید برادر رئیس جمهور این تخلفات را داشته و رئیس جمهور می‌گوید به برادرم دست بزنید من اعلام جنگ می‌کنم و مردم هم دوباره به او رای می‌دهند.

صادقی: مبارزه با فساد را برای استفاده تبلیغاتی و بگم بگم نمی‌خواهیم

صادقی در پاسخ به قدیری ابیانه گفت: برای برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول اعلام جرم شده و آنها در زندان هستند اما باید بروید سراغ کسانی که جرم کرده‌اند و حکم کرده‌اند اما زندان هم نرفته اند. برادر رئیس جمهور جرم کرده در زندان است و رئیس جمهور هم اعلام جنگ نکرده است.

این داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری افزود: من وکیل و وصی کسی نیستم اما تهمت زدن به دیگران زشت است. آمارها هم مشخص است و مردم هم وقایع را در خاطر دارند.

اگر آقای خاتمی تایید صلاحیت شوند مردم بیشتر از دوم خرداد به او رای می‌دهند.

اینکه با رفع تحریم جذب سرمایه خارجی انجام شد نیازی به شعار ندارد. می‌تواند تعاملات بین المللی وجود داشته باشد و کشور بهتر کار کند؛ چرا دنبال منزوی کردن کشور و تحریم خودمان هستیم؟

نماینده تهران در مجلس دهم سپس با اشاره به بیانیه گام دوم گفت: یکی از ابعاد این بیانیه عدالت و مبارزه با فساد است. ما در سال ۹۷ در فراکسیون شفافیت مجلس که فراکسیونی فراجناحی بود، به رهبری نامه نوشتیم و اعلام کردیم آماده اجرای این برنامه هستیم. اما مبارزه با فساد را برای استفاده تبلیغاتی و بگم بگم نمی‌خواهیم؛ نباید مبارزه با فساد را به ابزار سیاسی تبدیل کرد.

 فرمول فساد: قدرت همراه با انحصار، بدون پاسخگویی

صادقی با بیان اینکه اگر سلمان و ابوذر در سیستمی فاسد باشند نمی‌توانند از فساد دوری کنند ادامه داد: به جای توجه به فرد باید سیستم را اصلاح کرد. در دنیا مشخص است هرجا که دموکراسی برقرار است فساد کمتری وجود دارد و برعکس آن صادق است. انتخابات آزاد، قوه قضاییه مستقل و رسانه‌های آزاد لازمه اصلاح سیستم است.

اگر مردم همه اطلاعات اجزای حکومت، دولت رهبری و نهادهای زیرمجموعه رهبری را بخواهد باید دسترسی داشته باشند. ما باید در اتاق شیشه ای زندگی کنیم. اما گزارشگر فساد که املاک نجومی را کشف می‌کند او را زندان می‌برند. فرمول فساد عبارت است از قدرت همراه با انحصار بدون پاسخگویی. فرمول فساد عبارت است از قدرت به علاوه انحصار منهای پاسخگویی است.

او افزود: اختلافات درونی ما اجازه نمی‌دهد در انتخابات آزادی رقابت باشد. کار من در مجلس مبارزه با فساد پیش گرفته بودم اما سال ۹۵ شبانه برای دستگیری من آمدند اما می‌بینیم که اکبر طبری خودش متهم اول پرونده فساد است. ما باید احزاب اصولگرا و اصلاح طلب را به رسمیت بشناسیم و به همدیگر برچسب نزنیم.

در بخش دیگری قدیری ابیانه خطاب به محمود صادقی گفت: یک سند به من نشان دهید که زمانی که نماینده بودید درباره فساد برادر رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور حرف زده باشید؟

صادقی هم در پاسخ به او گفت: شما مواضع من را مطالعه نکرده اید. گزارش فراکسیون شفاف سازی منتشر شده است. من خودم درباره چهار وزیر روحانی در رای اعتماد به عنوان مخالف صحبت کردم. از حجتی به عنوان اصلاح طلب ترین وزیر سوال کردم. فساد مربوط به هلال احمر را دنبال کردم، گزارش دادم، جلسه تشکیل دادیم که به بازداشت رئیس وقت هلال احمر منجر شد. گزارش آن را در جاهای مختلف هم داده ام. علاوه بر این رای اعتمادمان به وزرای دولت را منوط به پر کردن فرم شفافیت مالی کرده بودیم. این فرم‌ها را در توئیتر گذاشته ام که اگر کسی آن را پر نمی‌کرد به او رای نمی‌دادیم. در مورد برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول هم قوه قضاییه آنها را بازداشت کرده است، من که نمی‌توانم آن‌ها را بازداشت کنم.

آثار تخریب‌های دوره احمدی‌نژاد چهل سال وجود خواهد داشت

در ادامه مجری مناظره سومین سوال خود را پرسید: «بر اساس قانون اساسی، دولت چه اختیاراتی دارد و چقدر جایگاهش می‌تواند در مدیریت کلان کشور موثر باشد؟»

محمود صادقی پاسخ داد: طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی رئیس جمهور مقام دوم کشور است و مسئول اجرای قانون اساسی است. ۱۹ وزارتخانه، ۳۱ استانداری و ده‌ها سازمان زیر مجموعه او هستند و بیش از صد سفیر منصوب میکند بنابراین غلط است که فکر کنیم رئیس جمهور قدرت ندارد. اما یک سری جاها تداخلاتی وجود دارد که به خاطر نبود شفافیت است.

این داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری افزود: برنامه ششم توسعه دارد به پایان می‌رسد و دولت باید برنامه هفتم را تدوین کند. متاسفانه در دولت قبلی سازمان برنامه و بودجه منحل شد و در دولت روحانی با وجود آنکه سعی شد احیا شود اما هنوز آنطور که باید احیا نشده است چرا که بسیاری از کارشناسان خبره این سازمان به نهادهای دیگر رفته اند. آثار تخریب‌های دوره احمدی‌نژاد چهل سال وجود خواهد داشت. شش قطعنامه سازمان ملل علیه کشور ما تصویب شده بود و در شرف رفتن به فصل هفتم بودیم.

صادقی: چرا مخابرات باید به سپاه واگذار شود؟

صادقی با بیان اینکه برجام باعث تنها ماندن آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل شد گفت: در خارج از کشور آمریکا و اسرائیل ضدبرجام بودند و در داخل امثال آقای قدیری ابیانه و کیهان. کیهان علیه مذاکرات تیتر می‌زند و به بازار سیگنال منفی می‌دهند. چون می‌ترسند مردم به کسانی که دنبال رفع تحریم هستند رای دهند.

این داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه جهت گیری من عدالت است گفت: نقش رئیس جمهور این است که می‌تواند با اجرا و سیاست هایی که اعمال می‌کند در زندگی مردم تاثیر داشته باشد. اگر پیشرفت یا پسرفتی داریم به خاطر برنامه هایی است که دولت‌ها اجرا می‌کنند. من از زمینه عدالت منتقد دولت‌های روحانی و هاشمی بوده ام. ۸۳ درصد واگذاری‌های صورت گرفته به جای خصوصی‌سازی، خصولتی سازی بوده است. اصلا چرا مخابرات باید به سپاه واگذار شود؟ ما بسیاری از این واگذاری‌ها را در مجلس دهم به تحقیق و تفحص گذاشتیم و باعث بازگشت بسیاری از این واگذاری‌ها شد.

قدیری ابیانه: قانون می‌خواهد رئیس جمهور یک سری جاها تدارکاتچی باشد

در ادامه قدیری ابیانه نسبت اختیارات رئیس قوه قضاییه به رئیس قوه مجریه را یک به صد دانست و گفت: قانون یک سری جاها خواسته دولتها تدارکاتچی باشند و حق دخالت نداشته باشند اما متاسفانه دولت آقای روحانی یک خوی دیکتاتوری دارد. همین اخیرا شورای نگهبان تصمیم می‌گیرد اما دولت به خانم جنیدی ابلاغ می‌کند که ببیند تصمیم شورای نگهبان قانونی هست یا نه؟ دولت و خانم جنیدی چه کاره است که تصمیم شورای نگهبان را بررسی کند که قانونی است یا نه؟ چه کاره است؟ دولت چه کاره است که می‌گوید تلویزیون برای چه فیلم می‌سازد که فلان شخص جاسوس بوده است؟ اصلا قرار نیست نیروهای مسلح پاسخگوی دولت باشد. تفسیر قانون اساسی در اختیارات شورای نگهبان است نه دولت.

می خواستند مخابرات را به ترکیه و آفریقای جنوبی بدهند اما سپاه نگذاشت!

قدیری ابیانه در ادامه سخنانش مدعی شد: واگذاری به سپاه به این علت بود که می‌خواستند مخابرات را به ترکیه یا آفریقای جنوبی بدهند. سپاه وارد شد که این اتفاق نیفتد.

قدیری ابیانه سپس با بیان اینکه اصلاح طلبان به دنبال تشدید تحریم‌ها هستند گفت:

آقای مخملباف به عنوان مسئول ستاد میرحسین موسوی می‌گوید من نامه نوشتم به آمریکایی‌ها که تحریم‌ها را تشدید کنید.

طراح انقلاب رنگین می‌گوید به موسوی نامه نوشتم که چه کار کنیم؟ از ستاد موسوی به ما نامه آمد که تحریم‌ها را تشدید کنید.

این اظهارات با واکنش محمود صادقی رو به رو شد. او گفت: قرار گذاشته بودم اگر تهمت و دروغ طرح شود جلسه را ترک کنم.

این اظهارات را در حالی می‌گویید که آقای داوری اعتراف کرده این دروغ‌ها را خودش نوشته است. این دروغ‌ها را می‌گویید و خودتان آن‌ها را باور می‌کنید.

اولویت سیاست خارجی قدیری ابیانه: صدقه دفع بلا می‌کند

قدیری ابیانه سپس به سوال چهارم مجری برنامه در ارتباط با اولویت‌های سیاست خارجی پرداخت و  گفت: دیپلماسی هر کشوری به قدرت میدان آن کشور بستگی دارد. این میدان هم نظامی است، هم اقتصادی، هم فرهنگی و … . باید در زمینه نظامی خودمان را تقویت کنیم و جنبه ی بازدارنده داشته باشیم. حضور سردار سلیمانی در عراق و سوریه قدرت ما را بالا برد. اگر نه ایران نمی‌توانست با ۶ کشور مذاکره کند. اقتصاد ما نباید وابسته به لبخند و اخم جو بایدن باشد بلکه باید متکی بر تولید ثروت باشد. روی صندوق صدقات ما نوشته ایم صدقه دفع بلا می‌کند. حضور مدافعان حرم در عراق و سوریه هم برای جلوگیری از ورود داعش به کشور بود.

سفیر اسبق ایران در مکزیک گفت: من مذاکرات وین را مضر می‌دانم نه به خاطر اینکه اگر تحریم برداشته شود اصلاح طلبان پیروز انتخابات می‌شوند بلکه به خاطر اینکه می‌خواهند بگویند ایران مانع شد.

آمریکایی‌ها موقعی دست از تحریم برمی دارند که ببینند تحریم را به فرصت تبدیل کنیم. در حالی که فائزه هاشمی می‌گوید من دلم می‌خواست ترامپ رای بیاورد که تحریم ایران تشدید شود.

عمق استراتژیک ما باید محله هرندی باشد نه حلب

محمود صادقی با اظهار تاسف از اتهامات قدیری ابیانه گفت: شما که صحبت از وحدت می‌کنید در بیان تان هم به آن ملتزم باشید. معیار ما باید قانون اساسی باشد. در اصل سوم از یک طرف می‌گوید محو استعمار و در بند پنجم محو استبداد. من می‌گویم  عمق استراتژیک ما باید در محله هرندی باشد تا حلب. سیاست خارجی باید در خدمت منافع مردم ما باشد نه مردم جاهای دیگر.

وقتی مردم ما کار ندارند چرا بار ببریم سوریه و جای دیگر؟ ما باید بازدارندگی داشته باشیم اما مردم باید راضی باشند نه اینکه جاده و پل برای دیگران بسازیم.

او افزود: ما باید با همسایگان روابط متوازن برقرار کنیم. نباید هر کسی پشت تریبون هر حرفی بزند و عده ای بروند سفارت عربستان را اشغال کنند. سیاست خارجی ما باید به نحوی باشد که با گروه‌های شرقی و غربی رابطه متوازن داشته باشیم. ما نباید تنش زا و تنش آفرین باشیم. باید روابط خود با کشورهای همسایه خود را از حالت نه جنگ نه صلح به رابطه بر مبنای منافع متقابل تبدیل کنیم و استان‌های مرزی کانون روابط با کشورهای همسایه شوند.

 راننده اسنپ از من پرسید: تو با مایی یا با آنها؟

در پایان هریک از این دو داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سخنان خود را جمع بندی کردند. محمود صادقی با اشاره به روز حضور خود در وزارت کشور برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت: از ثبت نام از وزارت کشور برمی گشتم با اسنپ برگشتم و راننده از من پرسید تو با مایی یا با آنها؟ منظورش از بالا تا پایین بود.

نباید اینگونه باشد. باید ارتباطی بین مردم و دولت برقرار باشد. حکومت باز و شفاف انگار پشت شیشه است. مردم باید بدانند بودجه شان کجا خرج می‌شود.

قدیری ابیانه هم گفت: ما با کمک به سوریه و عراق به خودمان کمک می‌کنیم. داعش خطرناک تر از صدام است و باید جلوی داعش را بگیریم. ایران و سپاه قدس باعث شد بشار اسد روش برخوردش را با مخالفانش تغییر دهد.

جمله پایانی این مناظره را محمود صادقی بیان کرد. او در واکنش به این صحبت قدیری ابیانه که من از سال ۵۷ دیپلمات بوده ام و هیچ دولتی در ایران سیاست تنش زا نداشته است به مزاح گفت: پس شما وضع کشور را به اینجا کشانده اید!

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا